Manchester United fortsätter utan att få luft under vingarna. Nu sågas truppen av klubblegendaren Paul Scholes som menar att United borde göra sig av med ett stort antal spelare.
Förhoppningarna på att Ruben Amorim skulle lyfta Manchester United efter att ha tagit över tränarposten i vintras var stora. Kräftgången fortsätter dock för The Red Devils som ligger på 13:e plats i Premier League med 26 poäng på 22 matcher. Efter den senaste förlusten mot Brighton sågade Amorim sitt lag.
– Vi är kanske det sämsta laget i Manchester Uniteds historia, sa portugisen.
The Athletic har även rapporterat om att spelarna ska ha fått en rejäl utskällning av Amorim i omklädningsrummet efter matchen.
Nu uttalar sig Unitedlegendaren Paul Scholes i TNT Sports och menar att klubben borde göra sig av med en lista med spelare. Totalt är det åtta namn som Scholes pekar ut: Marcus Rashford, Lisandro Martinez, Matthijs de Ligt, Luke Shaw, Mason Mount, Casemiro, Antony och Joshua Zirkzee.
Under den senaste veckan har flera medier rapporterat om att United ska vara villiga att lyssna på bud på Alejandro Garnacho och Kobbie Mainoo. Något Scholes tycker är fel.
– Det skulle vara otroligt löjligt att sälja honom (Mainoo). Klubben har lagt ner så mycket jobb på honom sedan sju eller åtta års ålder, och att sen behöva sälja honom på grund av ligans ekonomiska regelverk? Det är löjligt, säger Scholes i sändningen på TNT Sports.
Scholes passar även på att hylla Mainoo.
– Han är det största ljuset i United. En ledare som kan vara där under de kommande fem eller tio åren, säger han.